Αναπτύσσοντας Δεξιότητες για την αγορά του Edtech

Αγαπητοί φίλοι και φίλες

Στις 23/6 οργανώνεται μια εξαιρετική ημερίδα στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών με τίτλο «Ψηφιακή Μάθηση: Καινοτομία & Επιχειρηματικότητα» από το Κέντρο Ερευνών του Πανεπιστημίου Πειραιά και τη GUNET.  Η εκδήλωση είναι αφιερωμένη στην παρουσίαση σύγχρονων τάσεων στις εκπαιδευτικές τεχνολογίες, στη δικτύωση με έμπειρα στελέχη στο χώρο της ψηφιακής μάθησης, σε γνωριμίες με εταιρίες edtech που έχουν βάση στην Ελλάδα και δραστηριοποιούνται με επιτυχία στο διεθνή χώρο, και σε ανταλλαγή τεχνογνωσίας και εμπειριών σχετικά με τις καινοτόμες προσεγγίσεις στη ψηφιακή εκπαίδευση καθώς και τη δια βίου μάθηση.

Στο πλαίσιο της εν λόγω Ημερίδας θα έχω την χαρά και την τιμή να συντονίσω το πάνελ συζήτησης με θέμα «Αναπτύσσοντας Δεξιότητες για την αγορά του Edtech». Στο εν λόγω πάνελ συμμετέχουν:

·        Ο Δημήτρης Σάμψων, Καθηγητής στο γνωστικό αντικείμενο “Ψηφιακά Συστήματα στην Μάθηση και την Εκπαίδευση” στο Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων, Πανεπιστήμιο Πειραιώς και Δντης του Ερευνητικού Εργαστηρίου “Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση και τη Μάθηση”

·        Η Γεωργία Μπάστα, Υπεύθυνη Ομάδας eLearning (Σχεδιασμός – Ανάπτυξη eLearning courses) του Ομίλου ΑΠΟΨΗ

·        Ο Άγις Βεντούρης, Υπεύθυνος Εμπορικής Διεύθυνσης ACTA Α.Ε. & Υπεύθυνος Διεθνών Συνεργατών

·        Η Αναστασία Ανδρίτσου, Διευθύντρια στο Βρετανικό Συμβούλιο (British Council) σε Ελλάδα και Κύπρο

Η κεντρική ιδέα της συζήτησης μας θα είναι η ανάδειξη και παρουσίαση στο κοινό των νέων θέσεων εργασίας οι οποίες προκύπτουν και δημιουργούνται στο χώρο της εκπαιδευτικής τεχνολογίας (π.χ instructional designers, προγραμματιστές για τα εξειδικευμένα συστήματα,content developers/authors, e-tutors. Θα συζητηθεί το αν οι θέσεις αυτές καλύπτονται αποκλειστικά από αποφοίτους προγραμμάτων σπουδών στην πληροφορική ή αν μπορούν και απόφοιτοι – επαγγελματίες άλλων ειδικοτήτων να ανταποκριθούν ύστερα από κατάλληλη εκπαίδευση.

Θα  συζητηθεί επίσης το θέμα των δεξιοτήτων που απαιτούνται για τη χρήση των σύγχρονων εργαλείων edtech, το πως προετοιμάζουμε στελέχη και συνεργάτες για την χρήση τους, αλλά και το πόσο εύκολα βρίσκουμε νέα ταλαντούχα στελέχη

Η συμμετοχή στις εργασίες της Ημερίδας, δεν έχει κανένα κόστος.

Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας στον κάτωθι Σύνδεσμο:

Και να πάρετε πληροφορίες για την εκδήλωση από την κάτωθι ιστοσελίδα:

Για μορφή pdf πατήστε εδώ.