Απολογισμός Διαδικτυακής Εκδήλωσης

Ο σκοπός της ενημερωτικής εκδήλωσης ήταν η ανάπτυξη μίας συζήτησης αναφορικά με τη διαταραχή πανικού, την οποία μπορεί να βιώσει το άτομο στον εργασιακό του χώρο. Ειδικότερα, παρουσιάστηκαν καταστάσεις που αφορούν είτε την αγορά εργασίας εν γένει (π.χ. εργασιακή ανασφάλεια) είτε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον (π.χ. δυσλειτουργικές σχέσεις με συναδέλφους), οι οποίες, ενδέχεται, να προκαλούν τη διαταραχή πανικού. Επίσης, έγινε λόγος για την τυχόν ύπαρξη ψυχοσωματικών συμπτωμάτων που φαίνεται να επιφέρει η διαταραχή πανικού, καθώς, επίσης, και τεχνικές αντιμετώπισης (τεχνικές νευρομυϊκής χαλάρωσης, διαφραγματική αναπνοή, κ.α.)

Εισηγητής του συγκεκριμένου ενημερωτικού webinar ήταν ο κύριος Αριστείδης Λορέντζος Ψυχολόγος-Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Γραφείο Διασύνδεσης ΕΚΠΑ..

Μπορείτε να δείτε την σχετική παρουσίαση πατώντας τον συγκεκριμένο σύνδεσμο

Ανακοίνωση Διαδικτυακής Εκδήλωσης

Το Γραφείο
Διασύνδεσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

σας
προσκαλεί

να παρακολουθήσετε το ενημερωτικό webinar με θέμα: «Διαταραχή Πανικού στον Εργασιακό Χώρο: πώς την αναγνωρίζω, γιατί συμβαίνει, πώς την αντιμετωπίζω».

Το συγκεκριμένο webinar θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 28 Απριλίου 2023 και ώρα 19.00-20.30.

σκοπός του σεμιναρίου είναι η ανάπτυξη ενός γόνιμου διαλόγου
αναφορικά με ένα ζήτημα που, εν δυνάμει, μας αγγίζει όλους/ες: τη
διαταραχή πανικού που, ενδεχομένως, να βιώσουμε στο επαγγελματικό μας περιβάλλον ή εξαιτίας συνθηκών που επικρατούν σε αυτό.

Πιο συγκεκριμένα, αναμένεται να συζητηθούν κρίσιμα θέματα, όπως αυτό της αναγνώρισης μίας διαταραχής πανικού, παραγόντων που, πιθανώς, να την πυροδοτήσουν αλλά και τρόποι αντιμετώπισης.

Εσύ
είσαι ο ουρανός, όλα τα υπόλοιπα είναι απλά καιρός…

Pema Chödrön

Aμερικανή
συγγραφέας (1936 – παρόν)

Εισηγητής:

Αριστείδης
Λορέντζος:
Ψυχολόγος- Σύμβουλος Επαγγελματικού
Προσανατολισμού (M.Sc) Γραφείο Διασύνδεσης ΕΚΠΑ.

Υπερσύνδεσμος Ενημερωτικού Σεμιναρίου: https://uoa.webex.com/uoa/j.php?MTID=m0a2b103f99aaca6cd43d8abd1c8ab5f1

Friday, April 28, 2023 7:00 PM | 1 hour 30 minutes | (UTC+03:00) Athens, Bucharest

Meeting number: 2732 839 6323

Password: 6Hx33Rphijm

Πληροφορίες για το webinar:

Η συμμετοχή είναι ανοιχτή προς όλους του ενδιαφερόμενους.

Την ημέρα και ώρα της διεξαγωγής του ενημερωτικού webinar θα επισκεφθείτε τον σύνδεσμο Webex Meetings.

To ενημερωτικό webinar θα πραγματοποιηθεί στην Ελληνική Γλώσσα.

Για να υποβάλλετε ερωτήσεις ή σχόλια προς τον εισηγητή θα μπορείτε να χρησιμοποιείτε την φόρμα υποβολής σχολίων της
εφαρμογής (
chat), η οποία θα είναι διαθέσιμη καθ’όλη την διάρκεια της εκδήλωσης.

Για την εύρυθμη υλοποίηση του σεμιναρίου κατά τη διάρκεια της εισήγησης οι κάμερες και τα μικρόφωνα θα είναι κλειστά.

Για την υποβολή αίτησης παρακολούθησης και την παροχή για «βεβαίωση παρακολούθησης» παρακαλούνται όσοι επιθυμούν να μπουν
στον σύνδεσμο που παρατίθεται παρακάτω προς συμπλήρωση των στοιχείων τους. Οι βεβαιώσεις παρακολούθησης θα σταλούν στα
σας.

Διοικητική Υποστήριξη Γραφείου Διασύνδεσης