Κρίσιμες Δεξιότητες για την Είσοδο στην Αγορά Εργασίας

Ανακοίνωση Διαδικτυακών Σεμιναρίων

Το Γραφείο Διασύνδεσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, στο πλαίσιο της υλοποίησης της Πράξης «Γραφείο Διασύνδεσης Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών» με ΚΕ:17528, το οποίο εντάσσεται στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» του ΕΣΠΑ, σας προσκαλεί να παρακολουθήσετε τα κάτωθι εννέα διαδικτυακά webinars στο πλαίσιο του κύκλου «Κρίσιμες Δεξιότητες για την Είσοδο στην Αγορά Εργασίας». Τα συγκεκριμένα  webinars θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 29/11/2023 και την Πέμπτη 30/11/2023 από τις 10.00 έως τις 15.15 και είναι τα εξής:

1. Διαχείριση της αλλαγής: η μετάβαση από το Πανεπιστήμιο στην Αγορά Εργασίας

2. Συνθήκες Προσφοράς και Ζήτησης Ανθρώπινου Δυναμικού στη Διεθνή και Εγχώρια Αγορά Εργασίας: the War for talent

3. Διαμόρφωση προσωπικού Πλάνου Καριέρας

4. Student U.P.V.P. (Unique Personal Value Proposition)

5. Personal Branding: το «κλειδί» για την εύρεσης απασχόλησης

6. H “τέχνη” της αναζήτησης εργασίας

7. Βιογραφικό Σημείωμα: είδος, δομή, dos & don’ts

8. Elevator Pitch και επαγγελματική δικτύωση

9. Δεξιότητες παρουσίασης-ομιλίες σε κοινό

10. Συνέντευξη επιλογής: προετοιμασία, υλοποίηση,αξιολόγηση επίδοσης

Μπορείτε να επιλέξετε μία από τις δύο ημερομηνίες για την παρακολούθηση των συγκεκριμένων διαδικτυακών σεμιναρίων.

Ο σκοπός του ενημερωτικών webinars είναι οι Κρίσιμες Δεξιότητες για την είσοδο στην αγορά εργασίας. Θα συζητηθούν θέματα τα οποία σχετίζονται με την μετάβαση από το Πανεπιστήμιο στην Αγορά Εργασίας μέσα από την διαμόρφωση ενός προσωπικού πλάνου καριέρας, αναλύοντας δεξιότητες που έχουν να κάνουν με τα soft skills , όπως το πώς διαχειρίζομαι την ομιλία μου σε ένα ευρύ κοινό. Επίσης αναφορά θα γίνει και στα δυνατά εργαλείο για μία συνέντευξη, όπως ένα καλά δομημένο βιογραφικό σημείωμα με τα dos and donts που πρέπει να περιλαμβάνει, έτσι ώστε να γίνεται πιο «ελκυστικό» σε αυτόν που το διαβάζει.

Εισηγήτρια : κυρία Σοφία Παναγιωτίδου – Σύμβουλος Σταδιοδρομίας

Υπερσύνδεσμοι ενημερωτικού σεμιναρίου

Τετάρτη 29/11/2023

Σύνδεσμος

Passcode: 522015

Πέμπτη 30/11/2023

Σύνδεσμος

Passcode: 522015

Πληροφορίες για το webinar:

·         Η συμμετοχή είναι ανοιχτή προς όλους τους ενδιαφερόμενους

·    Θα σας κοινοποιηθούν οι σύνδεσμοι στους οποίους θα πραγματοποιηθούν τα webinars.

·         Το ενημερωτικό webinar θα πραγματοποιηθεί στην Ελληνική Γλώσσα.

·         Για να υποβάλλετε ερωτήσεις ή σχόλια προς τον εισηγητή θα μπορείτε να χρησιμοποιείτε την φόρμα υποβολής σχολίων της εφαρμογής (chat), η οποία θα είναι διαθέσιμη καθ’ όλη την διάρκεια της εκδήλωσης.

·         Για την εύρυθμη υλοποίηση του σεμιναρίου κατά την διάρκεια της εισήγησης οι κάμερες και τα μικρόφωνα θα είναι κλειστά.

·         Για την υποβολή αίτησης παρακολούθησης και την παροχή για βεβαίωση παρακολούθησης παρακαλούνται όσοι επιθυμούν να μπουν στον σύνδεσμο που παρατίθεται παρακάτω προς συμπλήρωση των στοιχείων. Οι βεβαιώσεις παρακολούθησης θα σταλούν στα email σας.

Για να πραγματοποιήσετε την εγγραφή σας πατήστε εδώ.

Για να αποθηκεύσετε τις διαφάνειες του webinar πατήστε εδώ.