Συμμετοχή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στο 5ο Φεστιβάλ Νεοφυούς Επιχειρηματικότητας GRBossible

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών υποστηρίζοντας εμπράκτως δράσεις ενίσχυσης και προβολής της καινοτόμου επιχειρηματικότητας, υποστηρίζει και συμμετέχει ενεργά στο 5ο Φεστιβάλ Νεοφυούς ΕπιχειρηματικότηταςGRBossible,. Η συγκεκριμένη εκδήλωση διοργανώνεται για πέμπτη χρονιά από το skywalker.gr, στον χώρο του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών,  την Πέμπτη 8 και την Παρασκευή9 Δεκεμβρίου από τις 10.00 μέχρι τις 18.00.

Στην εν λόγω εκδήλωση για την καινοτόμο επιχειρηματικότητα το ΕΚΠΑ θα εκπροσωπήσουν δύο δυναμικές δομές το Γραφείο Διασύνδεσης και το Κέντρο  Καινοτομίας & Επιχειρηματικότητας “Αρχιμήδης”. Στο ειδικά διαμορφωμένο stand, στελέχη των δύο υπηρεσιών θα παρέχουν πληροφόρηση για τις υπηρεσίες και την συμβουλευτικές υπηρεσίες σε θέματα επιχειρηματικότητας που προσφέρονται στο ΕΚΠΑ, ενώ παράλληλα θα προβάλλεται οπτικοακουστικό υλικό από δράσεις του Ιδρύματος.

Πέραν της παρουσίας μας σε ειδικά διαμορφωμένο stand θα υλοποιηθούν από δύο εκπροσώπους του Ιδρύματος την Πέμπτη 8/12/2022 τα κάτωθι δύο Workshops:

10:55 – 11:40: “Lean startup: Από την ιδέα στην αγορά” από τον Αντώνη Λιβιεράτο,  Επικ. Καθ.  του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών, και Επιστημονικό Σύμβουλο του Κέντρου Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας “Αρχιμήδης”, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

12:45 – 13:30: “Τεχνικές Ενδυνάμωσης Δημιουργικής Σκέψης και Συνεργασίας” από τον Κωνσταντίνο Μπουρλετίδη, Γραμματέα της Μονάδας Διασφάλισης Ποιότητας και εκπρόσωπο του Γραφείου Διασύνδεσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Ειδικό Εμπειρογνώμονα σε θέματα Εκπαίδευσης στην Επιχειρηματικότητα.

Σκοπός του GRBossible είναι η ανάδειξη και η υποστήριξη νέων επιχειρηματικών πρωτοβουλιών, καθώς και η επικοινωνία, η δικτύωση και η συνεργασία ολόκληρου του επιχειρηματικού οικοσυστήματος, μέσα σε ένα πλούσιο σε πληροφόρηση περιβάλλον. Το φεστιβάλ απευθύνεται σε νέους, αλλά και σε δυνητικούς φιλόδοξους επιχειρηματίες, καθώς και σε όλο το επιχειρηματικό οικοσύστημα, που μέσα από την τεχνογνωσία του υποστηρίζει και αξιοποιεί την ελληνική νεοφυή επιχειρηματικότητα, όπως start-ups, θερμοκοιτίδες / hubs, venture capitals, business angels, θεσμικούς φορείς, ακαδημαϊκά ιδρύματα, εκπαιδευτικούς φορείς που εξειδικεύονται στην επιχειρηματικότητα και στην εκπαίδευση ενηλίκων, δίκτυα και συλλογικούς φορείς νεοφυούς επιχειρηματικότητας, κοινωνικούς φορείς που υποστηρίζουν την επιχειρηματικότητα, συμβούλους επιχειρήσεων,  συμβούλους σταδιοδρομίας και mentor, μη κυβερνητικές οργανώσεις που υποστηρίζουν την επιχειρηματικότητα, προμηθευτές εξοπλισμού και υπηρεσιών που υποστηρίζουν τη νεοφυή επιχειρηματικότητα. Για το αναλυτικό πρόγραμμα και αιτήσεις συμμετοχής μπορείτε να επισκεφθείτε το www.bossible.gr.