Επιστημονική Υπεύθυνη

Σοφία Παπαϊωάννου

Η Σοφία Παπαϊωάννου είναι Καθηγήτρια της Λατινικής Φιλολογίας στο Tμήμα Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Έλαβε το πτυχίο της στην Κλασική Φιλολογία (1992) από το Πανεπιστήμιο Κρήτης και το μεταπτυχιακό της (1995) και το διδακτορικό της (1998) στις Κλασικές Σπουδές, με ειδίκευση στη Λατινική Φιλολογία, από το Πανεπιστήμιο του Τέξας στο Ώστιν (University of Texas at Austin).

Πριν από την ένταξή της στο διδακτικό και ερευνητικό προσωπικό του ΕΚΠΑ το 2007 δίδαξε στο Πανεπιστήμιο του Tennessee (University of Tennessee-Knoxville), στο Πανεπιστήμιο του Akron (Ohio) και στο Πανεπιστήμιο Κύπρου. Το 2019 ήταν υπότροφος Stanley J. Seeger στο Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστήμιο Princeton University, και το καλοκαίρι του 2019 ως προσκεκλημένη εμπειρογνώμονας δίδαξε ελληνική και ρωμαϊκή μυθολογία στο διεθνές θερινό σχολείο του Πανεπιστημίου Ξένων Σπουδών του Πεκίνου (Beijing Foreign Studies University) στην Κίνα.

Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν τη λατινική λογοτεχνία της εποχής του Αυγούστου και της πρώιμης αυτοκρατορικής περιόδου, τη Ρωμαϊκή κωμωδία, το ελληνορωμαϊκό έπος από τον Όμηρο μέχρι τον Νόννο, και την πρόσληψη της κλασικής λογοτεχνίας στην Ύστερη αρχαιότητα, και έχει δημοσιεύσει αρκετά βιβλία και άρθρα για τα παραπάνω θέματα. Έχει συμμετάσχει με ανακοίνωση σε πάνω από 100 έγκριτα διεθνή συνέδρια, και έχει παρουσιάσει την έρευνά της σε συνέδρια και ημερίδες ως προσκεκλημένη ομιλήτρια σε περισσότερα από 40 πανεπιστήμια στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Έχει προσκληθεί να αξιολογήσει προτάσεις ερευνητικών προγραμμάτων στον χώρο των ανθρωπιστικών σπουδών από τους επίσημους εθνικούς φορείς έρευνας και καινοτομίας τεσσάρων κρατών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.